Ketojenik Diyet Nedir? Ketojenik Diyet Hakkında Bilmeniz Gerekenler Nelerdir? - BÜNYAN HABERLERİ

728x90 AdSpace

SON DAKİKA

Ketojenik Diyet Nedir? Ketojenik Diyet Hakkında Bilmeniz Gerekenler Nelerdir?


Ketojenik Diyet Hakkında Bilmeniz Gerekenler Nelerdir?
Ketojenik diyet, yüksek yağ, düşük protein ve düşük karbonhidrat içeren bir beslenme düzeni olarak karşımıza çıkıyor. Ketojenik diyette; meyve, sebze, tahıl ve kalsiyum içeren gıdaların kısıtlanması sebebiyle vitamin ve mineral takviyesi yapılması gerektiği belirtilmektedir. 
İşte ketojenik diyet hakkında bilmeniz gerekenler...

Ketojenik diyet, özellikle epilepsi hastalığı olan çocuklarda bağdaşmış bir diyet türüdür. Bu yüzden de en çok üzerinde durulması gereken konu ilaçlarla başarı gösteremeyen değişik türdeki epilepsi nöbetleri üzerinde ketojenik diyetin başarılarıdır.
Journal Lancet’de 2009 yılında yayınlanan bir çalışma, 54 çocuğu kapsayan bir grupta %40 (28 çocuk) diyet ile birlikte nöbet sayılarında yüzde 50’lik bir azalma deneyimlemişlerdir. 54 çocuktan 5 tanesi, diyete başladıktan sonra nöbet sayılarında yüzde 90’lık bir azalma kaydetmişlerdir. Bu çocukların tümü ilaca yanıt vermeyen epilepsi hastalarıydı; hastalıkları iki farklı ilaçla da iyileşmemekteydi.
Bunun yanında metobolik rahatsızlığı olmayan kilo verirken duraksama evresine giren dirençli kilolarda kısa süre uygulanacak diyet türüdür.
Vitamin ve mineral takviyesi yapılmalı
Dengeli beslenmede vitamin ve mineraller yeterliyken ketojenik diyette meyve, sebze, tahıllar ve kalsiyum içeren gıdalar kısıtlanmış olduğundan vitamin ve mineral eklenmesi gereklidir.
Ketojenik diyette kalsiyum ve D vitamini azdır ve epilepsili çocuklarda da D vitamini düzeyleri düşüktür bu nedenle hem D vitamini hem de kalsiyum eklenmelidir. Çinko, bakır, selenyum ve fosfor düşük saptanırsa eklenir, normalse standart multi vitamin olarak verilir. Karbonhidratı olmayan veya az miktarda olan multivitaminler kullanılmalıdır.
Ketojenik Diyet Hakkında Bilmeniz Gerekenler Nelerdir?

Ketojenik diyette görülebilecek yan etkiler nelerdir?
  • Kabızlık,
  • Kemik erimesi (osteoporoz)
  • Sidoz (kan pH değerinde düşme)
  • Olesterol yüksekliği
  • Öbrek taşları
  • Karnitin eksikliği


Ketojenik diyet hakkında bilmeniz gerekenler
1. ”Diyet menüsü dışında hiçbir yiyecek tüketilmemelidir,
2. Menüdeki miktarlara doğru uyum için yiyeceklerin tartılması tavsiye edilir,
3. Yemek tabağındaki bütün yiyecekleri silikon spatula ile sıyırılmalıdır,
4. Öğünlerin saatlerine uyulmalıdır,
5. Günlük alınması gereken sıvı miktarının tüketilmesine dikkat edilmelidir,
6. Aile fertleri çocuğun yanında başka yiyecek yememelidir,
7. Doktora danışmadan hiçbir ilaç tüketilmemelidir,
8. Tüketilen ürünler gizli karbonhidrat içerebilir, etiket biligilerini dikkatli okunmalıdır ve beslenme uzmanına danışılmalıdır.”
Ketojenik Diyet Nedir? Ketojenik Diyet Hakkında Bilmeniz Gerekenler Nelerdir? Reviewed by Bünyan Haber on 4/24/2019 Rating: 5 Ketojenik diyet, yüksek yağ, düşük protein ve düşük karbonhidrat içeren bir beslenme düzeni olarak karşımıza çıkıyor. Ketojenik diyette;...

Hiç yorum yok: