Sivaslı Halk Ozanı Aşık Veysel'in Hayatı - BÜNYAN HABERLERİ

728x90 AdSpace

SON DAKİKA

Sivaslı Halk Ozanı Aşık Veysel'in Hayatı

Aşık Veysel tam adıyla Veysel Şatıroğlu 1894 yılında Sivas'ın Şarkışla ilçesinde doğdu.Küçük yaşta yakalandığı çiçek hastalığı yüzünden iki gözünü kaybetti. Aşık Veysel 78 yaşında yine Sivas'ta hayatını kaybetti. Aşık Veysel düzenlenen etkinlikler ile her yıl anılmaya devam ediliyor.
AŞIK VEYSEL'İN (Veysel Şatıroğlu ) HAYATI
Veysel Şatıroğlu veya lakabı ile Âşık Veysel 25 Ekim 1894'te Şarkışla, Sivas'ta dünyaya geldi. 21 Mart 1973'te 78 yaşında ; Sivrialan, Sivas'ta hayata gözlerini yumdu. Türk halk ozanı. Avşar boyunun Şatırlı obasına mensuptur.
Aşık Veysel Şatıroğlu, 1894 yılında Sivas'ın Şarkışla ilçesine bağlı Sivrialan köyünde dünyaya geldi. Annesi Gülizar, babası "Karaca" lakaplı Ahmet adında bir çiftçiydi. Veysel'in iki kız kardeşi, yörede yaygınlaşan çiçek hastalığına yakalanarak yaşamlarını yitirdi. Ardından Veysel de yedi yaşında aynı hastalıktan dolayı iki gözünü de kaybetti. Kendi anlatımına göre:
Çiçeğe yatmadan evvel anam güzel bir entari dikmişti. Onu giyerek beni çok seven Muhsine kadına göstermeye gitmiştim. Beni sevdi. O gün çamurlu bir gündü, eve dönerken ayağım kaydı ve düştüm. Bir daha kalkamadım. Çiçeğe yakalanmıştım... Çiçek zorlu geldi. Sol gözümde çiçek beyi çıktı. Sağ gözüme de, solun zorundan olacak, perde indi. O gün bugündür dünya başıma zindan. »
Babasının, Âşık Veysel'e oyalanması için aldığı bağlamayla önce başka ozanların türkülerini çalmaya başladı. 1930 yılında Sivas Maarif Müdürü olarak görev yapan Ahmet Kutsi Tecer ile Kutsi Bey tarafından düzenlenen bir şairler gecesinde tanıştı. Kutsi Bey tarafından verilen destek ile birçok ili dolaşmaya başladı.

Âşık geleneğinin son büyük temsilcilerinden olan Âşık Veysel, bir dönem yurdu dolaşarak Köy Enstitüleri'nde saz hocalığı yaptı. 1965 yılında özel kanunla maaş bağlandı. 1970'li yıllarda Selda Bağcan, Gülden Karaböcek, HümeyraFikret Kızılok, Esin Afşar gibi bazı müzisyenler Âşık Veysel'in deyişlerini düzenleyerek yaygınlaşmasını sağladı. Şarkışla'da her yıl adına şenlikler yapılır.
Eserlerinde Türkçesi yalındır. Dili ustalıkla kullanır. Yaşama sevinciyle hüzün, iyimserlikle umutsuzluk şiirlerinde iç içeydi. Doğa, toplumsal olaylar, din ve siyasete ince eleştiriler yönelttiği şiirleri de vardır. Şiirleri, Deyişler (1944), Sazımdan Sesler (1950), Dostlar Beni Hatırlasın (1970) isimli kitaplarında toplandı.1973 yılında akciğer kanseri sonucunda vefat etti. Ölümünden sonra Bütün Şiirleri (1984) adıyla eserleri tekrar yayınlandı.
2014 yılının Kasım ayında Devlet Opera ve Balesi Âşık Veysel'in ölümünün 41. yılı anısına onun türkülerinden yola çıkılarak hazırlanan, tek perdelik dans tiyatrosu "Dostlar Beni Hatırlasın" sahneye konulmuştur. 17 Kasım 2014 yapılacak prömiyere onur konuğu olarak Âşık Veysel'in kızı ve torunlarının katılacağı açıklanmıştır. Gösterinin rejisörlüğünü İhsan Bengier yaparken, Almula Ersoy, Ayşegül Aydemir, Deniz Alp, Sevim Başol ve Müge Gündüz gibi isimler rol almıştır.

Anlatamam derdimi 
Arasam seni gül ilen 
Atatürk'e ağıt 
Beni hor görme 
Beş günlük Dünya 
Bir kökte uzamış 
Birlik destanı 
Çiçekler 
Cümle âlem senindir 
Derdimi dökersem derin dereye 
Dost çevirmiş yüzünü benden 
Dost yolunda 
Dostlar beni hatırlasın 
Dün gece yar eşiğinde 
Dünya'ya gelmemde maksat 
Esti bahar yeli 
Gel ey âşık 
Gonca gülün kokusuna 
Gönül sana nasihatim 
Gözyaşı armağan 
Güzelliğin on para etmez 
Kahpe felek 
Kara toprak
Kızılırmak seni seni 
Küçük dünyam 
Murat 
Ne ötersin dertli dertli 
Necip 
Sazım 
Seherin vaktinde 
Sekizinci ayın yirmi ikisi 
Sen Bir Ceylan Olsan 
Sen varsın 
Şu geniş Dünya'ya 
Uzun ince bir yoldayım 
Yaz gelsin
Yıldız (Sivas ellerinde) 

Kaynak:Anonim

Sivaslı Halk Ozanı Aşık Veysel'in Hayatı Reviewed by bunyan on 3/21/2019 Rating: 5 Aşık Veysel tam adıyla Veysel Şatıroğlu 1894 yılında  Sivas 'ın Şarkışla ilçesinde doğdu.Küçük yaşta yakalandığı çiçek hastalığı yü...

Hiç yorum yok: