11.02.2012

Süt İneklerine 350 Euro Değerinde Yatak

Kayseri'nin Bünyan ilçesinde kurulan besi çiftliğindeki büyükbaş hayvanlar için Almanya'dan 350 euroya yatak getirildi....


Günde 30 ton sütün üretilmesinin hedeflendiği hayvan çiftliğinde, gübreyle elektrik de üretilecek.

Hasçalık Grubu tarafından Bünyan'a yaptırılan besicilik tesisleri, 2 bin dönüm arazi üzerinde kuruldu. Çiftlikte bin 100 büyükbaş hayvan barındırılıyor. Hayvanların son derece steril ortamlarda beslenmesi, sütlerin el değmeden son model bilgisayarlı sağım

makinesi ile sağılması birlikte ilk etapta günlük 30 ton süt üretilmesi hedefleniyor. Bünyan ekonomisine büyük katkı sağlayacak tesislerin istihdam imkanının yanı sıra ilçenin piyasasına da önemli katkılar yaptığı belirtildi.

Tesislerin kurulmasında önemli rol oynayan ve sorumluluğunu da yürüten Prof. Dr. Cengiz Utaş, "Kayseri ve özellikle Bünyan ekonomisine büyük katkılar sağlayacak olan tesisimiz yaklaşık 2 ay içinde tam olarak faaliyete geçecek. Hasçalık Grubu'nun doğdukları topraklara katkı yapmak aynı zamanda ülkemizdeki bir ihtiyaca katkı sağlamak için yaptıkları tesis kendi alanında en önemli tesislerden birisi. Son derece titiz ve kapsamlı bir çalışmayla yapılan tesiste kullanılan tüm malzemeler birinci kalite. Hayvanlar uzmanlar tarafından ABD'den büyük bir titizlikle seçildi. İlk etapta süt üretim tesisi olacak olan tesisimizden çıkacak süte şimdiden ülkemizin en önemli markaları talip oldu." dedi.

Prof. Dr. Cengiz Utaş, hayvanların yattıkları yatakların Almanya'dan getirildiği belirterek, bir yatağın 350 euro olduğunu ifade etti. Utaş, "Hayvanların rahat bir ortamda beslenmesi ve yaşaması için her türlü konfor düşünüldü. Tesislerde hayvan hastanesi, hayvan doğumevi ve buzağı yetiştirme merkezleri ayrı. Doğum yapmayan hayvanların beslendikleri yer ayrı. Bir ahırın boyu 250 metre. Tesislerde üretilen gübreden elektrik üretimi yapılması planlanıyor. Ayrıca gübre sıvı ve katı şekilde ayrıştırılarak çiftçilerin hizmetine sunulacak" diye konuştu.Soma Toplumsal Dönüşüm Projesine destek olun!

0 yorum:

Yorum Gönder